Zarząd Dróg Powiatowych w Międzyrzeczu Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
829482
od 07 stycznia 2005Aktualności » Utrudnienia w ruchu na drogach powiatowych

Aktualności dotyczące zimowego utrzymania dróg


 

W związku z występowaniem lokalnych warunków pogodowych i związanych z tym utrudnień w okresie zimowym prosimy kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się  do warunków panujących na drogach.


 

Zarząd Dróg Powiatowych w Międzyrzeczu informuje, że wszystkie drogi powiatowe utrzymywane są (odśnieżane i posypywane) zgodnie ze standardami określonymi w  planie zimowego utrzymania dróg.

                                                                                                                                                    

UWAGA KIEROWCY !!!

Czarny lód to bardzo niebezpieczna, bo prawie niewidoczna, cienka warstwa zamarzniętej wody pokrywająca jezdnię. Czarny lód tworzy się szybko i niespodziewanie, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Dzieje się tak zwykle w nocy albo wcześnie rano, szczególnie podczas okresów dużej wilgotności, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że mogą roztopić ją pierwsze promienie słońca, ale w miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas. Sygnałem, że jezdnia pokryta jest czarnym lodem będzie luz, który wyczujemy w układzie kierowniczym i brak odgłosu, jaki wytwarzają zwykle opony w zetknięciu z nawierzchnią drogi. Nie wolno wtedy hamować ani gwałtownie skręcać kierownicą. Należy w takiej sytuacji zredukować prędkość zdejmując nogę z pedału gazu. Droga pokryta czarnym lodem lekko się świeci, wyglądając na mokrą. To jedyny sygnał, jaki możemy zauważyć, bo tzw. czarny lód jest cienki i przezroczysty. Warto również obserwować pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni. Jeśli pokrywa je lód, to znak, że droga po której jedziemy również może być nim pokryta. Miejsca szczególnie zagrożone powstaniem czarnego lodu to obszary niezabudowane – głównie okolice jezior i rzek, tereny lesiste, pagórkowate, a także mosty, tunele i wiadukty. Tam zwłaszcza trzeba utrzymać większy niż zazwyczaj dystans w stosunku do pojazdu, który jedzie przed nami. Należy też zwolnić, bo w ten sposób będziemy mieć więcej czasu, by zauważyć znaki świadczące o tym, że drogę pokrywa czarny lód, a w razie poślizgu mamy więcej czasu na odpowiednią reakcję.

Pamiętaj zawsze, że droga pokryta gołoledzią

Jest 2 razy bardziej śliska niż droga pokryta śniegiem;

Jest 4 razy bardziej śliska niż droga mokra lub pokryta topniejącym śniegiem;

Jest 8 razy bardziej śliska niż droga sucha...

Redaktor:

Maciej Maciejczak

Ilość wyświetleń:

1657

Źródło:

Maciej Maciejczak

Ostatnia zmiana:

2010-11-29 12:16:28

Utworzony:

2005-12-20 08:31:36

Historia zmian


BIP ver. 2.0